środa, 15 sierpnia 2012

Zupa z pomidorów i pieczonej papryki

Sierpień, to miesiąc, w którym mamy wysyp pomidorów i papryki. Zarówno jedno jak i drugie są bardzo zdrowe dlatego warto je wykorzystać, zwłaszcza, że te sezonowe mają więcej witamin i mniej chemii. Dlatego dzisiaj przedstawię przepis na zupę z pomidorów i pieczonej papryki z dodatkiem selera i czosnku. Przepis jest inspirowany różnymi przepisami znalezionymi w internecie ale oczywiście dostosowałam go według mojego własnego "widzi mi się"...;-)

Co będzie nam potrzebne?

6 dużych pomidorków (najlepiej malinówki - są bardzo mięsiste)
4 papryki
1 mały seler
2 cebule
4 ząbki czosnku
wywar z warzyw lub kostki rosołowe (niestety to drugie nie jest zdrowe ale znacznie przyspiesza przygotowanie potraw)
sól, pieprz
łyżka masła lub oliwy
kwaśna śmietana (lub jogurt naturalny dla osób dbających o linię;-))
garść liści selera

Jak przygotujemy zupę?

Zaczynamy od nagrzania piekarnika do 200 stopni, w tym czasie z papryki usuwamy gniazda nasienne i dokładnie myjemy, następnie układamy je na blaszce i wstawiamy do piekarnika na 20-25 minut (do czasu aż na skórce pojawią się pęcherzyki i brązowe plamy). Po upieczeniu paprykę wkładamy do foliowego worka i zostawiamy do ostudzenia. 

W czasie, gdy nasza papryka stygnie, przygotowujemy pomidory - musimy je sparzyć, obrać ze skórki a następnie oczyścić z nasion (nasiona są kwaśne i nie używa się ich do zup) i pokroić w kostkę. Do garnka wlewamy szklankę wywaru i wrzucamy pomidory. Gotujemy do czasu aż pomidory zaczną się rozpadać. Pod koniec gotowania dodajemy rozgnieciony czosnek.

Aby nie marnować czasu, podczas gotowania pomidorów, ścieramy seler na grubych oczkach tarki, cebulę kroimy w piórka i wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. Chwilę podsmażamy.

Ostudzoną paprykę kroimy w kostkę. Połowę dodajemy do pomidorów, chwilę gotujemy a następnie miksujemy na gładką masę. Doprawiamy całość do smaku. Dodajemy podsmażony seler z cebulą i pozostałą paprykę. Gotujemy około 5  minut na małym ogniu.

Zupę rozlewamy do miseczek. Każdą dekorujemy łyżką kwaśnej śmietany i posypujemy drobno posiekanymi liśćmi selera.

SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza. Na wszystkie pytania odpowiadam mailowo.